
2.0 Td4 3-DOOR SE Commandshift January 2004 - STATION WAGON
| Power Output | 82kW@4000 |
| Torque | 260Nm@1750 |
| 0-100 kph | 15,7 s |
| Top Speed | 172 km/h |
| Engine Capacity | 1 951 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED AUTOMATIC, COMMANDSHIFT |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 10,8 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 12,5 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 59 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | ○ Optional |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | PANELS |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 225/55 R17 |
| Tyre Rear | 225/55 R17 |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 4 449 mm |
| Width | 1809(2071) |
| Height | 1 808 mm |
| Wheelbase | 2 557 mm |
| Ground Clearance | 186 mm |
| Kerb Weight | 1 555 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 080 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 11,6 m |
| Approach Angle | 30,5 ° |
| Departure Angle | 33,9 ° |
| Wading Depth | 400 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 194 kg |
| Towing Capacity | 1 800 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | O |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 20000 |