
4.0 V8 HSE AT March 2004 - STATION WAGON
| Power Output | 132kW@4750 |
| Torque | 340Nm@2600 |
| 0-100 kph | 12,8 s |
| Top Speed | 170 km/h |
| Engine Capacity | 3 950 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 4 |
| Gearbox Details | 4 SPEED AUTOMATIC |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 16,7 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 22,9 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 13,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 95 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ? |
| Keyless Entry | ? |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ? |
| Steering Col Reach Adj | ? |
| Tyre Front | 255/55 R18 |
| Tyre Rear | 255/55 R18 |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Length | 4 705 mm |
| Width | 2 190 mm |
| Height | 1 980 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Ground Clearance | 253 mm |
| Kerb Weight | 2 110 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 750 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 11,9 m |
| Approach Angle | 31,2 ° |
| Departure Angle | 25 ° |
| Wading Depth | 500 mm |
| Diff Lock | ○ Optional |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 700 kg |
| Towing Capacity | 750 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | O |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 40000 |