


1.0t TGDI EX DCT October 2024
| Power Output | 88 kW |
| Torque | 172 Nm |
| Top Speed | 180 km/h |
| Engine Capacity | 998 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 3 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | automated dual-clutch |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 5,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 45 L |
| Fuel Range | 776 km |
| CO2 Emissions | 133 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/60 R16 |
| Tyre Rear | 215/60 R16 |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Length | 4 110 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 610 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Ground Clearance | 190 mm |
| Kerb Weight | 1 201 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 600 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | cross-over |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 10,6 m |
| Load Volume | 385 L |
| Towing Capacity | 1 100 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 45 000 km |
| Service Intervals | 15000 |