


1.5 EX+ CVT October 2024
| Power Output | 84 kW |
| Torque | 144 Nm |
| 0-100 kph | 12,3 s |
| Top Speed | 170 km/h |
| Engine Capacity | 1 497 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | CVT |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 6,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Fuel Range | 794 km |
| CO2 Emissions | 154 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/55 R18 |
| Tyre Rear | 215/55 R18 |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 4 365 mm |
| Width | 1 800 mm |
| Height | 1 620 mm |
| Wheelbase | 2 610 mm |
| Ground Clearance | 190 mm |
| Kerb Weight | 1 304 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 760 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | cross-over |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 10,6 m |
| Load Volume | 433 L |
| Towing Capacity | 1 100 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 4 yr |
| Service Plan Distance | 60 000 km |
| Service Intervals | 15000 |