


1.4 EX A/T October 2024
| Power Output | 69 kW |
| Torque | 132 Nm |
| Top Speed | 170 km/h |
| Engine Capacity | 1 368 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 4 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 6 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 43 L |
| Fuel Range | 717 km |
| CO2 Emissions | 143 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 175/70 R14 |
| Tyre Rear | 175/70 R14 |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 4 300 mm |
| Width | 1 700 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 570 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Gross Vehicle Mass | 1 450 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | sedan |
| Turning Circle | 10,2 m |
| Load Volume | 475 L |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 45 000 km |
| Service Intervals | 15000 |