


K 2700 Workhorse P/U C/C June 2016
| Power Output | 62 kW |
| Torque | 168 Nm |
| 0-100 kph | 24,2 s |
| Top Speed | 120 km/h |
| Engine Capacity | 2 665 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 10,7 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 11,4 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| Fuel Range | 561 km |
| CO2 Emissions | 288 g/km |
| Airbag Count | 0 |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195 R14 |
| Tyre Rear | 195 R14 |
| Length | 4 840 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 975 mm |
| Wheelbase | 2 415 mm |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Kerb Weight | 1 580 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 850 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Body Type | pick-up - single cab chassis cab |
| Turning Circle | 9,8 m |
| Load Capacity | 1 300 kg |
| Towing Capacity | 1 180 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 60 000 km |
| Service Intervals | 10000 |