


K 2500 P/U S/C June 2016
| Power Output | 96 kW |
| Torque | 255 Nm |
| 0-100 kph | n/a s |
| Top Speed | 142 km/h |
| Engine Capacity | 2 497 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 9,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 65 L |
| Fuel Range | 692 km |
| CO2 Emissions | 247 g/km |
| Airbag Count | 0 |
| Euro NCAP Rating | n/a |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195 R15 |
| Tyre Rear | 195 R15 |
| Length | 4 825 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 995 mm |
| Wheelbase | 2 415 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Kerb Weight | 1 670 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 980 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Body Type | pick-up - single cab dropside |
| Turning Circle | 10 m |
| Load Capacity | 1 000 kg |
| Towing Capacity | 1 400 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 60 000 km |
| Service Intervals | 10000 |