


2.2 CRDI EX A/T (8 Seat) August 2025
| Power Output | 148 kW |
| Torque | 440 Nm |
| 0-100 kph | 10,7 s |
| Top Speed | 190 km/h |
| Engine Capacity | 2 151 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 6,7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 72 L |
| Fuel Range | 1 075 km |
| CO2 Emissions | 177 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/60 R18 |
| Tyre Rear | 235/60 R18 |
| Leather Seats | Not Available |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 5 155 mm |
| Width | 1 995 mm |
| Height | 1 775 mm |
| Wheelbase | 3 090 mm |
| Ground Clearance | 172 mm |
| Kerb Weight | 2 157 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 890 kg |
| Doors | 5,2 |
| Seats | 8 |
| Body Type | MPV |
| Turning Circle | 11,2 m |
| Load Volume | 11 394 110 L |
| Towing Capacity | 1 588 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 6 yr |
| Service Intervals | 15000 |