

2.5tdi A/T P/U D/C March 2026 - Double Cab
| Power Output | 123 kW |
| Torque | 430 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 2 498 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 75 L |
| Fuel Range | 1 071 km |
| CO2 Emissions | 186 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/65 R17 |
| Tyre Rear | 235/65 R17 |
| Length | 5 335 mm |
| Width | 1 882 mm |
| Height | 1 834 mm |
| Wheelbase | 3 150 mm |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Kerb Weight | 1 860 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 775 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | pick-up - double cab |
| Approach Angle | 27 ° |
| Departure Angle | 22 ° |
| Load Capacity | 915 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 200 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 4 yr |
| Service Plan Distance | 65 000 km |
| Service Intervals | 10000 |