


Vigus 2.0tdi PUMA A/T 4x4 P/U D/C December 2025 - Double Cab
| Power Output | 104 kW |
| Torque | 350 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 999 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 8,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 64 L |
| Fuel Range | 781 km |
| CO2 Emissions | 219 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 265/65 R17 |
| Tyre Rear | 265/65 R17 |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 5 305 mm |
| Width | 1 905 mm |
| Height | 1 835 mm |
| Kerb Weight | 1 995 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 850 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | pick-up - double cab |
| Load Capacity | 855 kg |
| Towing Capacity | 1 650 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 50 000 km |
| Service Intervals | 10000 |