


2.0 CTI LUX P/U S/C January 2026 - Single Cab
| Power Output | 102 kW |
| Torque | 320 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 999 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 6,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 76 L |
| Fuel Range | 1 101 km |
| CO2 Emissions | 176 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 245/65 R17 |
| Tyre Rear | 245/65 R17 |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 5 315 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 815 mm |
| Wheelbase | 3 090 mm |
| Ground Clearance | 197 mm |
| Kerb Weight | 1 740 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 740 kg |
| Doors | 2 |
| Body Type | pick-up - single cab |
| Turning Circle | 12,4 m |
| Approach Angle | 29,6 ° |
| Departure Angle | 22,4 ° |
| Load Capacity | 1 000 kg |
| Towing Capacity | 1 400 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Intervals | 15000 |