


3.0 DDI LSE A/T E/cab May 2026
| Power Output | 140 kW |
| Torque | 450 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 2 999 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | rear |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 7,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 76 L |
| Fuel Range | 962 km |
| CO2 Emissions | 208 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Tow Bar | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 265/60 R18 |
| Tyre Rear | 265/60 R18 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 5 333 mm |
| Width | 1 870 mm |
| Height | 1 790 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Ground Clearance | 232 mm |
| Kerb Weight | 1 930 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 000 kg |
| Doors | 22 |
| Seats | 2 |
| Body Type | pick-up - extended cab |
| Turning Circle | 12,5 m |
| Approach Angle | 30 ° |
| Departure Angle | 24 ° |
| Wading Depth | 800 mm |
| Load Capacity | 1 005 kg |
| Towing Capacity | 3 500 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 6 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 15000 |