


1.9 DDI HR L S/C P/U May 2026 - Single Cab
| Power Output | 110 kW |
| Torque | 350 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 898 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 7,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 76 L |
| Fuel Range | 1 070 km |
| CO2 Emissions | 186 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Tow Bar | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ○ Optional |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/65 R17 |
| Tyre Rear | 255/65 R17 |
| Length | 5 325 mm |
| Width | 1 870 mm |
| Height | 1 780 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Ground Clearance | 227 mm |
| Kerb Weight | 1 720 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 000 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | pick-up - single cab |
| Turning Circle | 12,5 m |
| Approach Angle | 30 ° |
| Departure Angle | 23 ° |
| Wading Depth | 800 mm |
| Load Capacity | 1 225 kg |
| Towing Capacity | 2 100 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 6 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 15000 |