
3.7 Luxury AT 4WD May 2009 - STATION WAGON
| Power Output | 180kW@5600 |
| Torque | 328Nm@4600 |
| 0-100 kph | 0 s |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 3 653 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 5 |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 4 |
| Gearbox Details | 4-SPEED AUTOMATIC |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 87 L |
| CO2 Emissions | 314 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | STABILITRAK |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | Not Available |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | Not Available |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 265/75 R16 |
| Tyre Rear | 265/75 R16 |
| Heated Seats | FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Length | 4 782 mm |
| Width | -1 989 mm |
| Height | 1 893 mm |
| Wheelbase | 2 841 mm |
| Ground Clearance | 216 mm |
| Kerb Weight | 0 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 660 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 11,3 m |
| Approach Angle | 37,5 ° |
| Departure Angle | 34,6 ° |
| Wading Depth | 610 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 577 kg |
| Towing Capacity | 2 041 kg |
| Warranty Period | 60 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 20000 |