


1.5 Comfort February 2024
| Power Output | 89 kW |
| Torque | 145 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 498 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 6,7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 40 L |
| Fuel Range | 597 km |
| CO2 Emissions | 159 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/60 R16 |
| Tyre Rear | 215/60 R16 |
| Length | 4 312 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 650 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Ground Clearance | 199 mm |
| Kerb Weight | 1 216 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 650 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | cross-over |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 10,6 m |
| Load Volume | 458 L |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 200 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 4 yr |
| Service Plan Distance | 60 000 km |
| Service Intervals | 15000 |