


2.0t Ultra Luxury Hybrid 4x4 A/T D/C P/U August 2025 - Double Cab
| Power Output | 255 kW |
| Torque | 648 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 998 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol-electric hybrid |
| Hybrid Drivetrain | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 9 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 9,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| Fuel Range | 816 km |
| CO2 Emissions | 225 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 265/60 R18 |
| Tyre Rear | 265/60 R18 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Heated Seats Rear | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 5 445 mm |
| Width | 1 991 mm |
| Height | 1 924 mm |
| Wheelbase | 3 350 mm |
| Ground Clearance | 224 mm |
| Kerb Weight | 2 575 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 310 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | pick-up - double cab |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 13 m |
| Approach Angle | 28,5 ° |
| Departure Angle | 23 ° |
| Wading Depth | 800 mm |
| Load Capacity | 735 kg |
| Towing Capacity | 3 500 kg |
| Warranty Period | 7 vehicle / 8 hybrid battery + high voltage parts |
| Warranty Distance | 200 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 7 yr |
| Service Plan Distance | 75 000 km |
| Service Intervals | 15000 |