


2.0td SX D/C P/U September 2025 - Double Cab
| Power Output | 120 kW |
| Torque | 400 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 996 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 78 L |
| Fuel Range | 866 km |
| CO2 Emissions | 236 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 245/70 R17 |
| Tyre Rear | 245/70 R17 |
| Length | 5 413 mm |
| Width | 1 883 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 3 230 mm |
| Ground Clearance | 227 mm |
| Kerb Weight | 1 915 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 965 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | pick-up - double cab |
| Load Capacity | 1 050 kg |
| Towing Capacity | 2 250 kg |
| Warranty Period | 7 |
| Warranty Distance | 200 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 7 yr |
| Service Plan Distance | 75 000 km |
| Service Intervals | 15000 |