


2.0d A/T 15 Seater June 2024
| Power Output | 101 kW |
| Torque | 330 Nm |
| Top Speed | 120 km/h |
| Engine Capacity | 1 968 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 12 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 65 L |
| Fuel Range | 542 km |
| CO2 Emissions | 219 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195 R15C |
| Tyre Rear | 195 R15C |
| Length | 5 390 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 2 285 mm |
| Wheelbase | 3 110 mm |
| Kerb Weight | 2 240 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 400 kg |
| Doors | 4,1 |
| Seats | 15 |
| Body Type | MPV |
| Folding Rear Seat | std |
| Load Capacity | 1 160 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Intervals | 15000 |