


Tunland 2.0t G7 TLX 4x4 P/U S/C June 2025 - Single Cab
| Power Output | 120 kW |
| Torque | 390 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 968 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 76 L |
| Fuel Range | 844 km |
| CO2 Emissions | 220 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 265/65 R17 |
| Tyre Rear | 265/65 R17 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ✓ Standard |
| Length | 5 340 mm |
| Width | 1 940 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 3 110 mm |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Kerb Weight | 1 900 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 980 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | pick-up - single cab |
| Load Capacity | 1 000 kg |
| Towing Capacity | 3 000 kg |
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ○ Optional |
| Service Intervals | 15000 |