


Truck MATE 1.5 F/C D/S June 2025
| Power Output | 82 kW |
| Torque | 142 Nm |
| Top Speed | 140 km/h |
| Engine Capacity | 1 498 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 9,5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Fuel Range | 526 km |
| CO2 Emissions | 218 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Airbag Count | 0 |
| Air Conditioning | ○ Optional |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 175 R14C |
| Tyre Rear | 175 R14C |
| Length | 4 735 mm |
| Width | 1 680 mm |
| Height | 1 920 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Kerb Weight | 1 210 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 500 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | pick-up - single cab dropside |
| Turning Circle | 9,9 m |
| Load Capacity | 1 200 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 200 000 km |
| Service Intervals | 15000 |