


Etruck MATE F/C D/S June 2024
| Power Output | 60 kW |
| Torque | 220 Nm |
| Top Speed | 90 km/h |
| Engine Capacity | electric cc |
| Fuel Type | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | electric |
| Drive Wheels | rear |
| Fuel Tank Capacity | 38 L |
| Fuel Range | 280 km |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Airbag Count | 0 |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 175 R14C |
| Tyre Rear | 175 R14C |
| Length | 4 670 mm |
| Width | 1 590 mm |
| Height | 1 860 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Kerb Weight | 1 170 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 540 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | pick-up - single cab dropside |
| Load Capacity | 1 380 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 3 vehicle / 5 battery + electric motor |
| Warranty Distance | 100 000 km |