


2.0tdci LWB BASE F/C P/V April 2024
| Power Output | 100 kW |
| Torque | 360 Nm |
| Top Speed | 180 km/h |
| Engine Capacity | 1 996 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 8,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| Fuel Range | 671 km |
| CO2 Emissions | 214 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ○ Optional |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/65 R16C |
| Tyre Rear | 215/65 R16C |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Length | 5 450 mm |
| Width | 21 482 275 mm |
| Height | 1 961 mm |
| Wheelbase | 3 500 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Kerb Weight | 1 864 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 025 kg |
| Doors | 5,1 |
| Seats | 2 |
| Body Type | panel van |
| Turning Circle | 12.1-12.8 m |
| Load Capacity | 1 269 kg |
| Load Volume | 5 800 L |
| Towing Capacity | 2 500 kg |
| Warranty Period | 4 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | ○ Optional |
| Service Plan Years | 6 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Distance | 165 000 km |
| Service Intervals | 15000 |