
4.0 TX RWD AT June 2005 - STATION WAGON
| Power Output | 182kW@5000 |
| Torque | 380Nm@3250 |
| 0-100 kph | 10,6 s |
| Top Speed | 182 km/h |
| Engine Capacity | 3 948 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | LEADED/UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 4 |
| Gearbox Details | 4-SPEED AUTOMATIC WITH SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 14,3 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 17,2 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 9,7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 76 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | AUTO OFF |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/60 R17 |
| Tyre Rear | 235/60 R17 |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 4 856 mm |
| Width | 1 898 mm |
| Height | 1 714 mm |
| Wheelbase | 2 842 mm |
| Ground Clearance | 178 mm |
| Kerb Weight | 2 015 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 11,4 m |
| Approach Angle | 23 ° |
| Departure Angle | 21 ° |
| Wading Depth | 260 mm |
| Diff Lock | VIRTUAL |
| Limited Slip Diff | VIR |
| Load Capacity | 0 kg |
| Towing Capacity | 1 600 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 15000 |