


5.0 GT A/T October 2024
| Power Output | 328 kW |
| Torque | 540 Nm |
| 0-100 kph | 4,9 s |
| Top Speed | 250 km/h |
| Engine Capacity | 5 038 cc |
| Engine Layout | V |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 10 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | rear |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 12,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 60,5 L |
| Fuel Range | 469 km |
| CO2 Emissions | 295 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/40 R19 |
| Tyre Rear | 275/40 R19 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 4 794 mm |
| Width | 19 162 097 mm |
| Height | 1 414 mm |
| Wheelbase | 2 720 mm |
| Kerb Weight | 1 836 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 170 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 22 |
| Body Type | coupe |
| Folding Rear Seat | std |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Volume | 381 L |
| Warranty Period | 4 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | ○ Optional |
| Service Plan Years | 6 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 15000 |