


GTS June 2022
| Power Output | 610 kW |
| Torque | 740 Nm |
| 0-100 kph | 2,9 s |
| Top Speed | 330 km/h |
| Engine Capacity | 2 992 cc |
| Engine Layout | V |
| Cylinders | 6 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol-electric hybrid |
| Hybrid Drivetrain | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automated dual-clutch |
| Drive Wheels | rear |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | mid |
| Fuel Consumption Average | 8,5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 657,5 L |
| Fuel Range | 25 km |
| CO2 Emissions | 205 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 245/35 R20 |
| Tyre Rear | 305/35 R20 |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 4 565 mm |
| Width | 1 958 mm |
| Height | 1 191 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Kerb Weight | 1 540 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | cabriolet |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 7 yr |
| Service Plan Distance | unlimited |
| Service Intervals | 15000 |