


DFSK 1.2 K01s P/U S/C February 2026
| Power Output | 65 kW |
| Torque | 115 Nm |
| Top Speed | 110 km/h |
| Engine Capacity | 1 240 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 7,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 40 L |
| Fuel Range | 556 km |
| CO2 Emissions | 175 g/km |
| ABS | ○ Optional |
| Airbag Count | 0 |
| Air Conditioning | ○ Optional |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Tyre Front | 165/70 R14 |
| Tyre Rear | 165/70 R14 |
| Length | 4 435 mm |
| Width | 1 560 mm |
| Height | 1 825 mm |
| Wheelbase | 2 760 mm |
| Kerb Weight | 880 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 865 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | pick-up - single cab dropside |
| Load Capacity | 985 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Intervals | 10000 |