


DFSK 1.5 C35 F/C P/V (4 Seater) February 2026
| Power Output | 85 kW |
| Torque | 148 Nm |
| Top Speed | 140 km/h |
| Engine Capacity | 1 499 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 7,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| Fuel Range | 764 km |
| CO2 Emissions | 187 g/km |
| ABS | ○ Optional |
| Airbag Count | 0 |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 185/80 R14 |
| Tyre Rear | 185/80 R14 |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 680 mm |
| Height | 1 960 mm |
| Wheelbase | 3 050 mm |
| Kerb Weight | 1 290 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 785 kg |
| Doors | 5,2 |
| Seats | 4 |
| Body Type | panel van - crew cab |
| Load Capacity | 495 kg |
| Load Volume | 2 550 L |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Intervals | 10000 |