
1.6 SX 3-DOOR February 2002
| Power Output | 80kW@6000 |
| Torque | 145Nm@3400 |
| 0-100 kph | 11,8 s |
| Top Speed | 186 km/h |
| Engine Capacity | 1 588 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | LEADED/UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 10,2 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 14,3 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 7,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 48 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Driver Airbag | Not Available |
| Passenger Airbag | Not Available |
| Side Airbags Front | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 185/60 R14 |
| Tyre Rear | 185/60 R14 |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Length | 4 074 mm |
| Width | 1 680 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 520 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Kerb Weight | 1 077 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 0 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 886 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 0 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 15000 |