


1.2 MAX (61kw) February 2026
| Power Output | 60 kW |
| Torque | 115 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 199 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 5,6 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 45 L |
| Fuel Range | 804 km |
| CO2 Emissions | 133 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195/65 R15 |
| Tyre Rear | 195/65 R15 |
| Length | 3 987 mm |
| Width | 1 733 mm |
| Height | 1 599 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 990 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 422 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | cross-over |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 10 m |
| Load Capacity | 385 kg |
| Load Volume | 315 L |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 2 yr |
| Service Plan Distance | 30 000 km |
| Service Intervals | 15000 |