
3.2 Roadster Limited April 2005 - Sports
| Power Output | 160kW@5700 |
| Torque | 310Nm@3000 |
| 0-100 kph | 7,9 s |
| Top Speed | 242 km/h |
| Engine Capacity | 3 199 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 13,5 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 16,3 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | Not Available |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/40 R18 Y |
| Tyre Rear | 255/35 R19 Y |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | DRIVER |
| Length | 4 059 mm |
| Width | 1 766 mm |
| Height | 1 305 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Ground Clearance | 124 mm |
| Kerb Weight | 1 388 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 800 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 10,3 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 215 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 60 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 24000 |