
1.8 LT January 2007
| Power Output | 90kW@5800 |
| Torque | 165Nm@4000 |
| 0-100 kph | 10,3 s |
| Top Speed | 199 km/h |
| Engine Capacity | 1 799 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 11,8 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 14,4 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 7,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | X |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | Not Available |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | Not Available |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Bluetooth | — |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | X |
| Multi-Function Steering Wheel | RADIO |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195/55 R15 H |
| Tyre Rear | 195/55 R15 H |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Length | 4 500 mm |
| Width | -1 725 mm |
| Height | 1 445 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Kerb Weight | 1 211 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 695 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 1 000,0 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 976 kg |
| Towing Capacity | 1 200 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 15000 |