


1.5 HEV Comfort DHT June 2025
| Power Output | 150 kW |
| Torque | 310 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 498 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol-electric hybrid |
| Hybrid Drivetrain | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | hybrid |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 5,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 511,8 L |
| Fuel Range | 1 000 km |
| CO2 Emissions | 123 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/60 R17 |
| Tyre Rear | 215/60 R17 |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 4 351 mm |
| Width | 1 831 mm |
| Height | 1 662 mm |
| Wheelbase | 2 610 mm |
| Kerb Weight | 1 387 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 905 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | cross-over |
| Folding Rear Seat | std |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 7 vehicle / 10 engine for 1st owner / 10 hybrid battery for 1st owner |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 60 000 km |
| Service Intervals | 15000 |