


1.5t CE A/T (7s) October 2025
| Power Output | 138 kW |
| Torque | 300 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 494 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | automated dual-clutch |
| Drive Wheels | front |
| Fuel Consumption Average | 7,5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| Fuel Range | 733 km |
| CO2 Emissions | 177 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/55 R19 |
| Tyre Rear | 225/55 R19 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 4 370 mm |
| Width | 1 870 mm |
| Height | 1 720 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Kerb Weight | 1 650 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 100 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
| Body Type | SUV |
| Folding Rear Seat | 2nd row + 3rd row |
| Turning Circle | 11,7 m |
| Approach Angle | 21 ° |
| Departure Angle | 24 ° |
| Load Volume | 230 L |
| Towing Capacity | 1 200 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 15000 |