


1.5 CE A/T October 2025
| Power Output | 78 kW |
| Torque | 145 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 480 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | automated dual-clutch |
| Drive Wheels | front |
| Fuel Consumption Average | 6,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 45 L |
| Fuel Range | 652 km |
| CO2 Emissions | 163 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 185/55 R15 |
| Tyre Rear | 185/55 R15 |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Length | 4 390 mm |
| Width | 1 725 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 535 mm |
| Kerb Weight | 1 069 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 470 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | sedan |
| Turning Circle | 12 m |
| Load Volume | 390 L |
| Towing Capacity | 750 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 75 000 km |