


Premium April 2025
| Power Output | 230 kW |
| Torque | 380 Nm |
| 0-100 kph | 6,7 s |
| Top Speed | 215 km/h |
| Engine Capacity | electric cc |
| Fuel Type | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | electric |
| Drive Wheels | rear |
| Fuel Consumption Average | 19,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 82,6 L |
| Fuel Range | 482 567 km |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 9 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/45 R19 |
| Tyre Rear | 255/45 R19 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Length | 4 830 mm |
| Width | 1 925 mm |
| Height | 1 620 mm |
| Wheelbase | 2 930 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Kerb Weight | 2 225 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 635 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 11,7 m |
| Load Capacity | 410 kg |
| Load Volume | 585 001 769 L |
| Warranty Period | 5 vehicle / 8 battery |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | 20000 |