
M Coupe February 2002
| Power Output | 239kW@7400 |
| Torque | 350Nm@4900 |
| 0-100 kph | 5,4 s |
| Top Speed | 252,3 km/h |
| Engine Capacity | 3 246 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | MANUAL |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 13,1 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 18,5 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 10,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 51 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ? |
| Keyless Entry | ? |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ? |
| Park Distance Front | ? |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ? |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ? |
| Rain Sensing Wipers | ? |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ? |
| Steering Col Reach Adj | ? |
| Tyre Front | 225/45 R17 Z |
| Tyre Rear | 245/40 R17 Z |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ? |
| Length | 4 025 mm |
| Width | 1 858 mm |
| Height | 1 280 mm |
| Wheelbase | 2 459 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 419 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 660 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 0 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 410 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |