
3.0d Steptronic February 2002 - STATION WAGON
| Power Output | 135kW@4000 |
| Torque | 410Nm@2000 |
| 0-100 kph | 10,7 s |
| Top Speed | 200 km/h |
| Engine Capacity | 2 926 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED AUTOMATIC |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 10,8 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 14 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 85 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ? |
| Keyless Entry | ? |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ? |
| Steering Col Reach Adj | ? |
| Tyre Front | 235/65 R17 |
| Tyre Rear | 235/65 R17 |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Length | 4 667 mm |
| Width | 1 872 mm |
| Height | 1 715 mm |
| Wheelbase | 2 820 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 2 114 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 650 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 12,1 m |
| Approach Angle | 28 ° |
| Departure Angle | 22,5 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | AUTO |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 550 kg |
| Towing Capacity | 2 300 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 20000 |