
3.0d February 2004 - STATION WAGON
| Power Output | 150kW@4000 |
| Torque | 480Nm@2000 |
| 0-100 kph | 9,5 s |
| Top Speed | 210 km/h |
| Engine Capacity | 2 993 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 10 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 93 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ○ Optional |
| Rain Sensing Wipers | ○ Optional |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Run Flat Tyres | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ELECTRIC; MEMORY |
| Steering Col Reach Adj | ELECTRIC; MEMORY |
| Tyre Front | 235/65 R17 H |
| Tyre Rear | 235/65 R17 H |
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | DRIVER |
| Length | 4 667 mm |
| Width | 1 872 mm |
| Height | 1 715 mm |
| Wheelbase | 2 820 mm |
| Ground Clearance | 182 mm |
| Kerb Weight | 2 099 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 650 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 12,1 m |
| Approach Angle | 30 ° |
| Departure Angle | 31 ° |
| Wading Depth | 500 mm |
| Diff Lock | AUTO |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 550 kg |
| Towing Capacity | 2 300 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |