
Xdrive30d Lifestyle Steptronic October 2008 - STATION WAGON
| Power Output | 160kW@4000 |
| Torque | 480Nm@1750 |
| 0-100 kph | 7,9 s |
| Top Speed | 210 km/h |
| Engine Capacity | 2 993 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED AUTOMATIC; STEPTRONIC SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 8,6 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 11,2 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 7,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 67 L |
| CO2 Emissions | 243 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | DSC |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ○ Optional |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ○ Optional |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ○ Optional |
| Electric Folding Mirrors | ○ Optional |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | BRAKE FORCE DISPLAY |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/50 R18 |
| Tyre Rear | 235/50 R18 |
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Length | 4 569 mm |
| Width | 1987-1987 |
| Height | 1 674 mm |
| Wheelbase | 2 795 mm |
| Ground Clearance | 201 mm |
| Kerb Weight | 1 885 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 355 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 11,7 m |
| Approach Angle | 23,9 ° |
| Departure Angle | 21,8 ° |
| Wading Depth | 500 mm |
| Diff Lock | ✓ Standard |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 1 560 kg |
| Towing Capacity | 2 000 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |