


Xdrive60 M Sport August 2025
| Power Output | 400 kW |
| Torque | 765 Nm |
| 0-100 kph | 4,6 s |
| Top Speed | 200 km/h |
| Engine Capacity | electric cc |
| Fuel Type | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | electric |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 17.9-21.9 kWh/100 km l/100km |
| Fuel Tank Capacity | 108 L |
| Fuel Range | 563 701 km |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | ✓ Standard |
| Tow Bar | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Air Suspension | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/50 R21 (opt 275/40 R22 / opt 275/35 R23) |
| Tyre Rear | 255/50 R21 (opt 275/40 R22 / opt 275/35 R23) |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 4 965 mm |
| Width | 19 702 230 mm |
| Height | 1 695 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Ground Clearance | 202 mm |
| Kerb Weight | 2 505 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 145 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 12,8 m |
| Approach Angle | 18,8 ° |
| Departure Angle | 20,7 ° |
| Wading Depth | 400 mm |
| Load Capacity | 640 kg |
| Load Volume | 5 001 750 L |
| Towing Capacity | 2 500 kg |
| Warranty Period | 2 vehicle / 8 battery |
| Warranty Distance | unlimited vehicle / 100000 battery Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | service interval indicator |