
RED Label AT February 2002
| Power Output | 298kW@4000 |
| Torque | 835Nm@2150 |
| 0-100 kph | 6,3 s |
| Top Speed | 249 km/h |
| Engine Capacity | 6 750 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 4 |
| Gearbox Details | AUTOMATIC |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 21,0 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 29,7 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 16,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 100 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/50 R18 |
| Tyre Rear | 255/50 R18 |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Length | 5 390 mm |
| Width | 2 150 mm |
| Height | 1 515 mm |
| Wheelbase | 3 116 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 2 520 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 12,4 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 374 kg |
| Towing Capacity | 2 520 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 16000 |