
2.0 TFSI Coupe Sports PACK S-Tronic August 2008
| Power Output | 147kW@5100 |
| Torque | 280Nm@1800 |
| 0-100 kph | 6,4 s |
| Top Speed | 240 km/h |
| Engine Capacity | 1 984 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED S-TRONIC; DIRECT SHIFT |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 7,7 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 10,6 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| CO2 Emissions | 183 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ESP |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Daytime Running Lights | X |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ○ Optional |
| Rain Sensing Wipers | ○ Optional |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ○ Optional |
| Electric Folding Mirrors | ○ Optional |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Run Flat Tyres | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | X |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 245/40 R18 RUNF |
| Tyre Rear | 245/40 R18 RUNF |
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ○ Optional |
| Length | 4 178 mm |
| Width | 1 842 mm |
| Height | 1 352 mm |
| Wheelbase | 2 468 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 280 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 11 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 700 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 12 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 15000 |