
3.2 FSI Quattro S-Tronic January 2010
| Power Output | 195kW@6500 |
| Torque | 330Nm@3000 |
| 0-100 kph | 6,6 s |
| Top Speed | 250 km/h |
| Engine Capacity | 3 197 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE V 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | 7-SPEED S-TRONIC |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 9,3 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 13,5 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 6,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 64 L |
| CO2 Emissions | 216 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ○ Optional |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | FRONT AND REAR |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/50 R17 |
| Tyre Rear | 225/50 R17 |
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Length | 4 711 mm |
| Width | 1 854 mm |
| Height | 1 391 mm |
| Wheelbase | 2 810 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 650 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 180 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 11,5 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | ✓ Standard |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 980 kg |
| Towing Capacity | 1 900 kg |
| Warranty Period | 12 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |