
S4 4.2 Quattro 6-Speed July 2004 - Soft Top
| Power Output | 253kW@7000 |
| Torque | 410Nm@3500 |
| 0-100 kph | 6,7 s |
| Top Speed | 250 km/h |
| Engine Capacity | 4 163 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 15,1 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 18,2 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 10,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ○ Optional |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/40 R18 Y |
| Tyre Rear | 235/40 R18 Y |
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | DRIVER |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 391 mm |
| Wheelbase | 2 654 mm |
| Ground Clearance | 106 mm |
| Kerb Weight | 1 660 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 210 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 14,5 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | CENTRE |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 720 kg |
| Towing Capacity | 1 800 kg |
| Warranty Period | 12 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |