
S3 Quattro (154kw) February 2002
| Power Output | 154kW@5800 |
| Torque | 270Nm@2100 |
| 0-100 kph | 7,6 s |
| Top Speed | 240,4 km/h |
| Engine Capacity | 1 781 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | MANUAL |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 10,8 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 15,2 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 62 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/45 R17 W |
| Tyre Rear | 225/45 R17 W |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Length | 4 159 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 415 mm |
| Wheelbase | 2 519 mm |
| Ground Clearance | 104 mm |
| Kerb Weight | 1 420 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 980 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 10,9 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | AUTO |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 020 kg |
| Towing Capacity | 1 600 kg |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 15000 |