


Sportback 30 TFSI Advanced S-Tronic August 2025
| Power Output | 85 kW |
| Torque | 200 Nm |
| 0-100 kph | 9,4 s |
| Top Speed | 203 km/h |
| Engine Capacity | 999 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 3 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | automated dual-clutch |
| Drive Wheels | front |
| Gear Shift Paddles | ○ Optional |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 4,8 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 5,9 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 4,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 40 L |
| Fuel Range | 833 km |
| CO2 Emissions | 119 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ○ Optional |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ○ Optional |
| Central Locking | ○ Optional |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ○ Optional |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ○ Optional |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/45 R17 |
| Tyre Rear | 215/45 R17 |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Length | 4 029 mm |
| Width | 17 401 940 mm |
| Height | 1 409 mm |
| Wheelbase | 2 563 mm |
| Kerb Weight | 1 125 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 680 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | hatch |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 10,5 m |
| Load Volume | 335 L |
| Warranty Period | 1 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | service interval indicator (max 30000) |