
1.4 Tributo Ferrari January 2013
| Power Output | 132kW@5500 |
| Torque | 250Nm@5500 |
| 0-100 kph | 7 s |
| Top Speed | 225 km/h |
| Engine Capacity | 1 368 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED MTA |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 6,5 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 8,4 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 5,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 35 L |
| CO2 Emissions | 151 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ESP |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | DUAL STAGE |
| Passenger Airbag | DUAL STAGE |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ○ Optional |
| Cruise Control | Not Available |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO; B/T |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | FRONT+REAR |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | Not Available |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 205/40 R17 84W |
| Tyre Rear | 205/40 R17 84W |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Length | 3 546 mm |
| Width | 1 627 mm |
| Height | 1 488 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 930 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 370 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 10,6 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 185 kg |
| Towing Capacity | 800 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 30000 |